O jeskyni

Není jeskyně jako jeskyně. Naše solná jeskyně je opravdu celá postavena ze soli unikátní patentovanou metodou průduchových dutých solných zdí se solnými kameny pocházejícími z Mrtvého moře, Pákistánu, Sibiře a Polska. Krásný krápníkový solný strop není pouhou dekorací, je opravdu ze soli, dutý, průduchový. Podlaha jeskyně je vystavěna z pravých přírodních solných cihel, na nichž je vrstva růžové krystalické himálajské soli v té nejvyšší kvalitě (ručně těžena v Punjabu jižně od Himálaje), tato sůl je až 540 milionů let stará, panensky čistá, omývána a sušena na slunci, jedinečná také pro svůj vyvážený obsah 84 minerálních látek a stopových prvků v té nejpřirozenější formě. Vodními kaskádami protéká při pobytu v solné jeskyni slaná voda s vysokou koncentrací bílé diamantové himálajské soli. Zde se uvolňuje mnoho důležitých prvků. Naše jeskyně opravdu pomáhá.

 

solná jeskyněNaše solná jeskyně je vybudovaná výhradně z přírodního materiálu, z krystalů přírodní soli a ze soli kamenné, je zde ovzduší s vysokou koncentrací mikročástic soli, velké množství jódu, minerálních látek a stopových prvků. Vlivem vysoké koncentrace mikročástic soli je uvnitř jeskyně antibakteriální prostředí, díky neustálé výměně vzduchu po celou dobu pobytu je zde vzduch čistý, s vysokým obsahem záporně nabitých iontů, které se ze soli vzdušným prouděním uvolňují společně s minerály a stopovými prvky. Při ozdravném pobytu v naší solné jeskyni si současně dopřejete relaxační kúru v příjemném prostředí     s měkkým barevným osvětlením a uklidňující atmosférou, kterou umocňuje zvuk tekoucí slané vody ve vodních kaskádách a relaxační hudba. Pobyt zde je vhodný pro všechny    od miminek po seniory do vysokého věku, působí příznivě na naše zdraví, je dostupný    pro velmi široký okruh klientů, všem posiluje imunitu a pomáhá v mnoha oblastech zdravotních obtíží, bez jakýchkoliv rizik a nežádoucích účinků. Zastavení v každodenním shonu a relaxace i odpočinek v příjemném prostředí je bonus navíc.

 

Pár základních informací o haloterapii

Název haloterapie vychází z řeckého slova „halos“ (sůl), výraz haloterapie znamená léčba solí, léčebné působení soli.

Haloterapie pomáhá léčit dýchací soustavu (astma, chronickou bronchitidu, zápal průdušek, zápal plic, rýmu a další potíže horních a dolních cest dýchacích, bronchiální astma), oběhovou soustavu (vysoký krevní tlak, následky mozkové příhody), kožní problémy, obtíže trávicí soustavy, stres, depresi a chronický únavový syndrom, neurózu, hypothyreózu (snížená funkce štítné žlázy), napomáhá detoxikaci organismu, odstraňuje únavu, posiluje imunitu dětí i dospělých, dodává tělu potřebné stopové prvky a minerální látky, zpomaluje proces stárnutí, zrychluje spalování tuků.

 

V současnosti je haloterapie v různých variacích (léčebné pobyty v solných dolech a solných lázních, solné jeskyně na povrchu, kontrolovaná léčba s využitím solných inhalátorů v sanatoriích, solné dýmky) stále častěji využívanou formou zdravotní prevence a doplňkové léčby na přírodním principu. 

 

Za otce tohoto oboru v novodobých dějinách je považován polský lékař, doktor medicíny a chirurg Feliks Nepomucen Boczkowski (1804 - 1855). Doktor Boczkowski byl lékařem ve společnosti Wieliczka (solné doly ve Wieliczce jsou od r. 1978 zapsány na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO) a na základě dlouholetého výzkumu a lékařského pozorování důlních pracovníků dospěl k závěru, že specifické mikroklima v solných dolech velice pozitivně ovlivňuje celkový zdravotní stav důlních dělníků. Výsledky výzkumu publikoval v r. 1843 ve své disertaci. Prosazoval léčebné využití solných dolů, od r. 1826 byly ve Wieliczce v provozu solné lázně. Po smrti svého propagátora  v r. 1855 však byly solné lázně a solné doly k léčebným účelům využívány stále méně. Až během 2. světové války, kdy se solné doly používaly jako kryty pro obyvatelstvo, se znovu potvrdily závěry doktora Boczkowskeho. V podstatě téměř všem, kteří trpěli astmatem, nemocemi dýchacích cest a dalšími obtížemi, se zdravotní stav nuceným opakovaným pobytem v solných dolech výrazně zlepšil, navzdory těžké válečné situaci a válečným podmínkám.

Zhruba od poloviny padesátých let dvacátého století bylo obnoveno využívání solných dolů a solných lázní k léčebným účelům, byla provedena mnohá další pozorování  a studie. Je potvrzeno a doloženo, že specifické mikroklima v solném prostředí má prokazatelné léčebné účinky.

 

Povrchové solné jeskyně simulují slané přírodní jeskynní mikroklima a jsou dostupné všem. 

Haloterapie v solných jeskyních na povrchu je v současné době využívána v Evropě, v USA, v Kanadě a v Asii zejména v Číně jako preventivní metoda, podpůrná léčebná metoda a na mnoha specializovaných klinikách a sanatoriích jako hlavní léčebná metoda. Tyto jeskyně jsou vybudované z přírodních solných krystalů a ze soli kamenné. Izolací celého prostoru je zajištěno hypoalergické prostředí bez inhalačních alergenů. Díky velké koncentraci mikročástic soli je ovzduší v solné jeskyni antibakteriální, s vysokým obsahem minerálních látek a stopových prvků. Neustálým prouděním vzduchu se ze soli a solných krystalů uvolňuje velké množství záporně nabitých iontů. Všechny tyto vlivy umožňují vznik specifického a pro lidský organismus blahodárného mikroklimatu - na základě provedených pozorování a studií se uvádí, že jeden ozdravný pobyt v solné jeskyni lze z hlediska zdravotního působení na lidský organismus přirovnat k 2,5 - 3 dnům pobytu u moře. Jeskyně jsou navíc vybaveny účinnými germicidními lampami, které po každé kúře společně se speciálním systémem větrání dokonale pročistí vzduch v jeskyni tak, že zde žádné choroboplodné zárodky nemohou přežít (germicidní lampy se používají také např. k dezinfekci operačních sálů, laboratoří, novorozeneckých oddělení v porodnicích).

 

Komu je haloterapie určena

Solnou jeskyni mohou navštěvovat všichni včetně miminek, dětí, těhotných a kojících žen i seniorů.

 

Pro výrazný regenerační účinek ji používají i sportovci, kteří potřebují po intenzivním tréninku dočerpat minerály.


Existuje malá skupina osob, kterým se pobyt v solné jeskyni nedoporučuje.

Zvažte prosím všichni, do jaké skupiny patříte:

Prostředí solné jeskyně neprospívá osobám, kterým bylo diagnostikováno:  

- Hyperfunkce (zvýšená funkce) štítné žlázy - další příjem jódu je při tomto onemocnění nevhodný

- Nádorová onemocnění - zrychlení metabolismu buněk by nebylo v tomto případě žádoucí

- Některé formy klaustrofobie (strach z malých uzavřených prostor)

- Akutní zánětlivé stavy a tuberkulóza - v těchto případech je nutné vhodnost haloterapie konzultovat s ošetřujícím lékařem


Jak probíhá kúra v naší solné jeskyni

Solná jeskyně pro dětiNávštěva nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. Je vhodné si vzít oblečení s dlouhým rukávem, v solné jeskyni je celoročně teplota 20 – 22 °C. Pro každého je připravena deka na přikrytí, nemusíte se proto obávat, že by vám ve stavu uvolnění bylo při relaxaci chladno. 

 

Z hygienických důvodů není u nás přímo v solné jeskyni povolena konzumace jídla a pití, k tomu jsou určené prostory se stoly a lavicemi v recepci. Ze stejných důvodů není při vstupu do jeskyně povoleno mít v ústech žvýkačku nebo bonbony. Před vstupem do jeskyně je nutné vypnout své mobilní telefony.

Do jeskyně se vstupuje po vyzutí obuvi. Poté si nazujete hygienické návleky, které jsou k dispozici těsně před vstupem do solné jeskyně. Není povoleno se v těchto čistých návlecích pohybovat v prostorách vstupní haly a recepce.

Pokud by následný vstup do prostor před solnou jeskyní (tj. recepce, vstupní haly a případně toalet) byl nezbytný, je nutné přes tyto návleky nazout gumové pantofle, které jsou před vstupem do jeskyně připravené. 
Relaxační kúra v solné jeskyni probíhá po dobu 50 minut na pohodlných polohovacích lehátkách (nebo u návštěvníků s nižší pohyblivostí na pevných stabilních sedadlech se zvýšeným sezením a pevnou opěrou zad a rukou), v přítmí, za doprovodu příjemné relaxační hudby a barevného osvětlení, které napomáhají k celkovému uvolnění. Nejde tedy jen o samotný léčebný účinek soli, přidává se i colorterapie (léčba barvami) a muzikoterapie (příjemná relaxační hudba).

  • Hodiny určené dětem probíhají trochu odlišně - za plného osvětlení a s hrajícími si dětmi není na prvním místě klidová relaxace, ale zdravotní účinky vdechovaného vzduchu. Pro děti máme k dispozici spoustu hraček, se kterými si mohou na soli hrát stejně jako na pískovišti. Dítě by velmi těžko vydrželo 45 minut ležet a proto se snažíme jim pobyt takto zpříjemnit.
  • Děti mohou do jeskyně vstoupit pouze v doprovodu dospělé osoby, která za ně po celou dobu pobytu zodpovídá. V jeskyni není povoleno se naklánět do nádrží s vodními kaskádami, lézt na ně, vhazovat tam sůl či jiné předměty, pít z nich slanou vodu, cokoliv vlévat nebo vodu odtud odebírat. Je zakázáno pohybovat se u stěn jeskyně, vytahovat z nich solné bloky, přenášet a přemísťovat je, lézt po stěnách jeskyně a vsunovat jakékoliv předměty do mezer a průduchů mezi solnými kameny ve stěnách jeskyně.
  • Dospělý doprovod zodpovídá u svých dětí i za to, že jeho svěřenci na ostatní děti neútočí a nehází na nikoho sůl.
  • Pro návštěvníky s nejmenšími dětmi je v hale k dispozici pojízdný přebalovací pult. Přímo v solné jeskyni není z hygienických důvodů přípustné děti přebalovat. Ke kojení dětí využijte prosím prostory recepce, nikoliv solnou jeskyni.

Tlumené světlo umístěné za solnými kameny na zdech prosvítá a vytváří v jeskyni různobarevné efekty. Dále jsou tu výklenky, kde protéká slaná voda. Atmosféra zde je zvláštní a uklidňující. Někdy se tu někteří lidé uvolní tak, že usnou.


Zlepšení Vašeho zdraví a nálady může být viditelné již po několika návštěvách. Doporučuje se absolvovat kúru cca 10 návštěv solné jeskyně v co nejkratší době za sebou. V prvním týdnu ozdravné kúry je ideální absolvovat návštěvy obden. Uvádí se, že jedna návštěva solné jeskyně má léčebné účinky stejné jako 2 až 3 dny pobytu u moře.

Přesvědčit se můžete sami návštěvou naší solné jeskyně.

 

Protože naši solnou jeskyni považujeme za jednu z nejúčinnějších a nejoriginálnějších v České republice, rozhodli jsme se pozvat k nám Státní zdravotní ústav k proměření čistoty vzduchu a pohybu záporných iontů tolik potřebných pro lidský organismus.

Toto měření je platné pouze pro naši jeskyni, nikoliv pro ostatní.  

 Dle Mudr. Ariany Lajčíkové, CSc., jsme druhou solnou jeskyní v celé České republice, která toto měření absolvuje. 

Měřením bylo prokázáno, že vzduch v naší jeskyni je čistý jako uprostřed přírody, plný záporně nabitých iontů.  

Certifikát čistoty ovzduší, udělený Státním zdravotním ústavem, je k nahlédnutí v recepci. 

 

 

Trocha fyziky - proč jsou pro člověka tak potřebné záporné ionty

Vzduch, který vdechujeme, obsahuje ionty dvou polarit - kladné (kationty) a záporné (anionty). U každého člověka se za jeden den v plicích vymění průměrně 10 až 12 tisíc litrů vzduchu, takže žádného jiného léku, potravin či jiných poživatin nebo tekutin nespotřebuje lidský organismus tolik, jako právě iontů. Vzájemný poměr iontů v ovzduší, které vdechujeme, ovlivňuje náš celkový zdravotní stav. V posledních letech se definitivně potvrdila závážnost vlivu iontové nerovnováhy na lidské zdraví. Na škodlivost této nerovnováhy vědci sice upozorňovali již dlouho, ale až alarmující nárůst civilizačních chorob, alergií, respiračních potíží a psychické lability donutil odborníky pátrat znovu po příčinách. 

Mimo již známé viníky současných zdravotních obtíží objevili vědci ještě jeden sice nenápadný, ale o to zákeřnější jed. Je neviditelný, není cítit a obtížně se měří. Jedná se o trvalé vystavování lidského organismu působení přebytku kladně nabitých iontů. Prakticky všechny civilizační vymoženosti bohužel tyto škodlivé ionty produkují. 

 

Kladné ionty mají negativní vliv na naše zdraví a převažují ve městech a v uzavřených prostorech. Způsobují to zejména umělé materiály, kterými se hojně obklopujeme (syntetické koberce, PVC podlahy, těsnící plastová okna atp.), znečištěné ovzduší, moderní technika vyzařující řadu škodlivých látek (kopírky, tiskárny, zářivky, LCD monitory, televize a mobilní telefony), chemické čisticí prostředky a také cigaretový kouř. Vůbec nejhorším nepřítelem ionizace je klimatizace, která vytváří nepřirozeně umělé prostředí.

Převaha kationtů způsobuje bolest hlavy, nervozitu, únavu, nespavost, bolesti kloubů a zvyšuje krevní tlak. Jejich dlouhodobé působení může u citlivějších jedinců odstartovat alergii, deprese či astma. Tento celosvětový problém byl objeven v 70. letech minulého století a popsán jako „Syndrom nezdravých budov“ (SBS - Sick Building Syndrom).
 
Záporné ionty - neboli vzdušné vitamíny - jsou naopak významným zdrojem energie lidského těla a mají zásadní vliv na funkci všech buněk našeho organismu. Malé množství záporných iontů v buňce i vně buněčné stěny je pro její funkci kritické. Dodáme-li záporné ionty, dojde k otevření kanálů        v buněčných stěnách, vyloučení toxinů a absorpci kyslíku a živin, tj. k vytvoření nových zdravých buněk. Nedostatek záporných iontů v buňkách má naopak negativní vliv na příjem živin a vylučování odpadních látek. Nejvíce aniontů se vyskytuje především v přírodě po bouřce, na vrcholcích hor, v lese, na mořském pobřeží, u vodopádu - a také v naší solné jeskyni.

 

Zvýšená koncentrace aniontů má pozitivní účinky na sliznice dýchacích cest, kde posilují samočisticí schopnost plic, proto zejména alergici pozorují výrazné zlepšení obtíží již po několika hodinách. Záporné ionty putují z plic do krevního řečiště, kde ovlivňují celou řadu procesů v našem těle. Zvyšují zásaditost krve, čímž napomáhají jejímu pročištění, zrychlují hojení ran a popálenin, zlepšují akomodaci očí, posilují imunitu, snižují krevní tlak, stimulují funkci žláz s vnitřní sekrecí, urychlují regenerační schopnost buněk, zlepšují metabolismus, působí proti volným radikálům, upravují hladinu serotoninu, dopaminu, histaminu a dalších neurotransmiterů, čímž přispívají k naší celkové spokojenosti a duševní pohodě, zvyšují koncentraci, zkvalitňují spánek, paměť a celkovou mentální výkonnost.