Nejčastější dotazy

 

Je solná jeskyně opravdu prospěšná? Má to smysl do ní chodit?

 

Ano, pravidelné návštěvy kvalitní solné jeskyně mají smysl. Nikdo přece snad nepochybuje o tom, zda má či nemá nějaký zdravotní smysl jezdit za čerstvým zdravým vzduchem do přírody, k vodě, na hory, k moři...

Naše jeskyně má jako druhá solná jeskyně v České republice Státním zdravotním ústavem udělen Certifikát čistoty ovzduší.  

Kromě kvalitních průduchových solných zdí, dobré izolace a vysoce kvalitní soli z různých lokalit (co nejvyšší počet minerálních látek a stopových prvků, protože soli z různých oblastí mají odlišné složení) je velmi důležitou součástí každé účinné solné jeskyně také kvalitní systém výměny vzduchu, kdy po celou dobu pobytu je vyváděn ,,použitý" vzduch a přiváděn vzduch čerstvý (filtrovaný, pročištěný), aniž by byla snížena potřebná vlhkost ovzduší.

Neustálým prouděním vzduchu jsou zároveň ze soli a solných krystalů kromě minerálů a stopových prvků uvolňovány i záporné ionty, které zásadně a životodárně ovlivňují funkci všech buněk v lidském organismu. Zjednodušeně by se dalo říci, že záporné ionty obsažené ve vzduchu jsou tím, co dělá čistý zdravý vzduch čistým zdravým vzduchem. Zvýšená koncentrace záporně nabitých iontů v ovzduší má velice blahodárný vliv na naše zdraví (vysoká koncentrace těchto "vzdušných vitaminů" je také například v přírodě po bouřce, na vrcholcích hor, na mořském pobřeží, v lese).

Prostor jeskyně je pravidelně mezi vstupy a po celou noc čištěn a dezinfikován germicidní lampou, což je UV lampa, která se používá také např. na operačních sálech k usmrcení všech bakterií a virů. V naší jeskyni máme navíc ještě další dvě vysoce výkonné mobilní germicidní lampy (z toho jedna uzavřená, s odstíněným UV zářením, která může být v chodu i za přítomnosti osob), kterými jsou průběžně přes den a pravidelně v noci čištěny a dezinfikovány také prostory vstupní haly a recepce, včetně toalet, není tedy možné, aby jakékoliv choroboplodné zárodky u nás přežily a mohly někoho nakazit.  

 

 

Pro koho je solná jeskyně určena a od jakého věku k vám smí chodit děti?

 

Solná jeskyně je určena úplně pro každého kromě pár výjimek (lidé se zvýšenou funkcí štítné žlázy, diagnostikovanými nádorovými onemocněními nebo některými srdečními chorobami). Miminka k nám chodí už od šesti týdnů a horní věková hranice není nijak omezena.

 

 

Je do vaší jeskyně bezbariérový přístup?                                                                                           

Přímo před naší provozovnou je parkoviště, přes které lze pohodlně bezbariérově dojet k hlavnímu vchodu, od kterého se dostanete i s kočárkem či invalidním vozíkem po dvou nízkých schodech až do recepce. Obsluha jeskyně vám v případě potřeby vždy ochotně pomůže.

 

 

Je v jeskyni teplo nebo zima? Jak se obléknout do solné jeskyně?

 

V naší solné jeskyni je teplota v zimě i v létě stále udržovaná na hodnotě 20 až 22 stupňů Celsia, vlhkost vzduchu je přibližně 50 %.  

Děti nepotřebují nic speciálního na sebe. Nejlepší jsou volné kalhoty (tepláky), tričko, mikina. Na nohy jim můžete vzít přezůvky pro pohyb v hale a recepci. Pokud máte obavy, že by vašim dětem mohlo být od země chladno, mohou jít do jeskyně v těchto přezůvkách, přes ně je ovšem nutné nazout naše čisté návleky - případně mohou mít i vlastní čisté teplé světlé ponožky. 

 

 

Přispívá na pobyt v solné jeskyni nějaká zdravotní pojišťovna?   

 

O případném příspěvku na pobyt v solné jeskyni rozhodují jednotlivé zdravotní pojišťovny, doporučujeme proto, abyste se každý rok u své zdravotní pojišťovny informovali o jejím aktuálním stanovisku.

 

 

Lze na úhradu pobytu v solné jeskyni použít benefit od zaměstnavatele?

 

Pokud zaměstnavatel poskytuje svým zaměstnancům roční benefit ve formě příspěvku na zdravotní a preventivní péči, lze tento příspěvek použít i na ozdravné vstupy do solné jeskyně - pro vašeho zaměstnavatele vystavíme fakturu a po jejím uhrazení obdržíte poukaz na příslušný počet vstupů.

Zároveň přijímáme tyto benefitní úhrady: 

Unišek - papírové benefitní poukázky Unišek. Benefit plus - Benefit plus karta VISA (pouze novější karty) platba přes terminál, případně platba prostřednictvím objednávky přes aplikaci.

 


Jak často se pobyt doporučuje?

 

Pokud trpíte nějakým zdravotním problémem (rýmy, průdušky, jste po zápalu plic, atopický ekzém, lupénka, velký stres...), pak je vhodný pobyt 2-3x týdně. Poté se doporučuje pobyt udržovací alespoň jednou týdně. Nečekejte, že zdravotní potíže zmizí nebo se zlepší hned po první návštěvě  - to se sice také někdy stává, ale je to spíš výjimka. Uvědomte si prosím, jak dlouho mohl problém vznikat, třeba i několik let, většinou proto nelze očekávat, že ho odstraníte jedinou návštěvou solné jeskyně. Mějte trpělivost a uvidíte, že výsledky se dostaví.