Nejčastější dotazy

 

Je solná jeskyně opravdu prospěšná? Má to smysl do ní chodit?

Ano, naše jeskyně opravdu pomáhá. Jako druhá solná jeskyně v České republice máme Certifikát od Státního zdravotního ústavu.

Kromě kvalitních průduchových solných zdí, dobré izolace a kvalitní soli z různých lokalit (co největší počet minerálních látek a stopových prvků, protože soli z různých oblastí mají odlišné složení) je velmi důležitou součástí každé účinné solné jeskyně také kvalitní systém výměny vzduchu, tzv. rekuperace, kdy po celou dobu pobytu je vyváděn ,,použitý" vzduch a přiváděn vzduch čerstvý, aniž by byla snížena potřebná vlhkost ovzduší.

Neustálým prouděním vzduchu jsou zároveň v jeskyni uvolňovány ze soli a solných krystalů záporné ionty, které zásadně a životodárně ovlivňují funkci všech buněk v lidském organismu. Zvýšená koncentrace záporně nabitých iontů má velice blahodárný vliv na naše zdraví (vysoká koncentrace těchto "vzdušných vitaminů" je také například v přírodě po bouřce, na vrcholcích hor, na mořském pobřeží, v lese).

Prostor jeskyně je pravidelně mezi vstupy a po celou noc čištěn a dezinfikován germicidní lampou, což je UV lampa, která se používá na operačních sálech k usmrcení všech bakterií a virů. V naší jeskyni máme navíc ještě další dvě vysoce výkonné mobilní germicidní lampy (z toho jedna uzavřená, s odstíněným UV zářením, která může být v chodu i za přítomnosti osob), kterými jsou průběžně přes den a pravidelně v noci čištěny a dezinfikovány i prostory vstupní haly a recepce, včetně toalet, není tedy  možné, aby nějaké choroboplodné zárodky u nás přežily a mohly někoho nakazit.  

 

Pro koho je solná jeskyně určena a od jakého věku k Vám smí chodit děti?

Solná jeskyně je určena úplně pro každého kromě pár výjimek (lidé s vysokou funkcí štítné žlázy nebo se srdečními chorobami). Miminka k nám chodí už od šesti týdnů a horní věková hranice není nijak omezena. 

 

Je v jeskyni teplo nebo zima? Jak se obléknout do solné jeskyně?

V naší solné jeskyni je udržována teplota mezi 20 až 22 stupni celsia. Vlhkost vzduchu mezi 50 - 60%, což je ideální vlhkost doporučovaná lékaři. 

Děti nepotřebují nic speciálního na sebe. Nejlepší jsou volné kalhoty (tepláky), tričko, mikina. Na nohy jim vezměte přezůvky, případně teplé bílé ponožky. 

 

Léčím se s hyperfunkcí štítné žlázy. Mé známé s nemocí štítné žlázy lékař pobyt v solné jeskyni doporučil. Mohu tam chodit i já?

Při hyperfunkci štítné žlázy se pobyt v solné jeskyni nedoporučuje.

Naopak při nedostatečné funkci štítné žlázy je pobyt v solné jeskyni doporučován. Je to z důvodu vysokého obsahu jódu ve vzduchu uvnitř solné jeskyně.

 

Přispívá na pobyt v solné jeskyni nějaká zdravotní pojišťovna?   

O případném příspěvku na pobyt v solné jeskyni rozhodují jednotlivé zdravotní pojišťovny, doporučujeme proto, abyste se každý rok u své zdravotní pojišťovny informovali o jejím aktuálním stanovisku.

 

Lze na pobyt v solné jeskyni použít benefit od zaměstnavatele?

Pokud zaměstnavatel poskytuje svým zaměstnancům roční benefit ve formě příspěvku na zdravotní a preventivní péči, lze tento příspěvek použít i na léčebné vstupy do solné jeskyně - pro vašeho zaměstnavatele vystavíme fakturu a po jejím uhrazení obdržíte poukaz na příslušný počet vstupů.


Jak často se pobyt doporučuje?

Pokud trpíte nějakým zdravotním problémem (rýmy, průdušky, jste po zápalu plic, atopický ekzém, lupénka, velký stres...), pak je nutný pobyt alespoň 2-3x týdně. Poté se doporučuje pobyt udržovací alespoň jednou týdně. Nečekejte, že problém hned po první návštěvě zmizí nebo se zlepší, uvědomte si, jak dlouho mohl vznikat, třeba i několik let, nemůžete proto očekávat, že ho odstraníte jednou návštěvou solné jeskyně. Mějte trpělivost a uvidíte, že výsledky se dostaví.