Měření Státním zdravotnickým ústavem

 

Protože naši jeskyni považujeme za nejúčinnější a nejoriginálnější v republice, rozhodli jsme pozvat k nám Státní Zdravotní Ústav k proměření čistoty vzduchu a pohybu záporných iontů tolik potřebných pro lidský organismus.

 

 

 

Toto měření je platné pouze pro naši jeskyni, nikoliv pro ostatní!  

 

 

 

Dle paní Mudr. Lajčíkové jsme druhou jeskyní v celé České republice, která toto měření absolvuje! 

 

 


    

 

 

Trocha fyziky - proč jsou pro člověka tak potřebné záporné ionty 

S ionty se setkáváme každý den od našeho narození, protože jsou nedílnou složkou ovzduší, které nás všude obklopuje. Ve vzduchu se vyskytují ionty dvou polarit, a to kladné kationty a záporné anionty. Vzhledem k tomu, že jsou obsaženy ve vzduchu, který stále dýcháme, se dá dokonce říci, že žádného jiného léku, potravin ani tekutin nespotřebujeme za celý život tolik, jako právě jich. Jakým způsobem nás ovlivní, to závisí na jejich vzájemném poměru. V posledních letech se definitivně potvrdila vážnost vlivu iontové nerovnováhy na lidské zdraví. Přestože na tento škodlivý stav vědci upozorňují již dlouho, až alarmující nárůst civilizačních chorob, alergií, respiračních a duševních potíží donutil odborníky pátrat znovu po příčinách. A výsledky byly v mnohém ohromující.

Mimo klasické viníky zdravotních potíží objevili ještě jeden nenápadný jed. Jed o to zákeřnější, že je neviditelný, není cítit a obtížně se měří. Jedná se o trvalé vystavovaní organizmu působení přebytku škodlivých kladně nabitých iontů. Prakticky všechny civilizační vymoženosti je totiž produkují. 

Kladné ionty mají negativní vliv na naše zdraví a převažují ve městech a v uzavřených prostorech. Na vině jsou zejména umělé materiály, kterými se hojně obklopujeme (syntetické koberce, PVC podlahy, těsnící plastová okna atp.), znečištěné ovzduší, moderní technika, vyzařující řadu škodlivých látek (kopírky, tiskárny, zářivky, LCD monitory, televize a mobilní telefony), chemické čisticí prostředky a v neposlední řadě také cigaretový kouř. Vůbec nejhorším nepřítelem ionizace je klimatizace, která vytváří nepřirozeně umělé prostředí.

Převaha kationtů způsobuje bolest hlavy, nervozitu, únavu, nespavost, bolesti kloubů a zvyšuje krevní tlak. Při jejich dlouhodobém působení můžou u senzitivnějších jedinců odstartovat alergii, deprese či astma. Tento celosvětový problém byl objeven v 70. letech minulého století a popsán jako „Syndrom nezdravých budov“ (SBS - Sick Building syndrom).
 
Naopak záporné ionty neboli vzdušné vitamíny jsou významným zdrojem energie lidského těla. Rovněž hrají zásadní roli ve funkci všech buněk našeho organismu. Malé množství záporných iontů v buňce i vně buněčné stěny je pro její funkci kritické. Dodáme-li záporné ionty, dojde k otevření kanálů v buněčných stěnách a vyloučení toxinů a absorpci kyslíku a živin, tj. k vytvoření nových zdravých buněk. Nedostatek záporných iontů v buňkách má naopak negativní vliv na příjem živin a vylučování odpadních látek. Nejvíce aniontů se vyskytuje především v přírodě po bouřce, na vrcholcích hor, v lese, na mořském pobřeží, u vodopádu, ale také v naší solné jeskyni.

 

Zvýšená koncentrace aniontů má pozitivní účinky na sliznice dýchacích cest, kde posilují samočisticí schopnost plic, proto zejména alergici pozorují výrazné zlepšení obtíží již po několika hodinách. Záporné ionty putují z plic do krevního řečiště, kde ovlivňují celou řadu procesů v našem těle. Zvyšují zásaditost krve, čímž odstartují její pročištění, zrychlují hojení ran a popálenin, zlepšují akomodaci očí, posilují imunitu, snižují krevní tlak, stimulují funkci žláz s vnitřní sekrecí, urychlují regenerační schopnost buněk, zlepšují metabolismus, působí proti volným radikálům, upravují hladinu serotoninu (hormon štěstí) a neurotransmiterů, čímž přispívají k naší spokojenosti a duševní pohodě, zvyšují koncentraci, zkvalitňují spánek, paměť a celkovou mentální výkonnost.